Tiskárna, nebo také výstupní periferní zařízení, je běžnou součástí počítačového hardwaru, který je v dnešní době hojně využíván mnohými domácnostmi a kancelářemi, ale také projekčními studii či marketingovými firmami. Ačkoli se mnozí z nás v běžném životě setkávají s tiskárnami den, co den, není mnoho lidí, kteří by o nich věděli více než to, že se jejích pomocí dají přenést slova a obrázky z elektronické podoby na určité médium, kterým je obyčejně papír.
V článku níže se zaměříme na stručnou historii tisku a popis prvních tiskáren od jejich počátků až po současnost.
Počátky tisku
U zrodu první tiskárny stál anglický matematik Charles Babbage (1791-1871), přezdívaný také jako „otec počítačů“. V roce 1991 byl pomocí týmu vědců z Londýnského vědeckého muzea sestrojen plně funkční diferenční stroj a o devět let později pak spatřila světlo světa i tiskárna. Oba vynálezy byly zkonstruovány podle originálních technických plánů tohoto geniálního vynálezce, a tak se povedlo dokázat, že první tiskárnu opravdu vynalezl právě Babbage.
Dalším milníkem se stal rok 1964, kdy společnost Seikosha sestrojila první tiskárnu v podobě, jak ji známe dnes. Tato byla původně určena pro Olympijské hry v Tokiu, kde poskytovala pořadatelům a novinářům rychle a přehledně informace z časomíry konkrétních olympijských disciplín. První tiskárnou tohoto typu byla EP-01, která dala vzniknout dceřiné společnosti Epson, řadící se k předním světovým výrobcům tiskáren dodnes. Tato společnost pak v roce 1968 představila první sériově vyráběnou tiskárnu Electronic printer 101 (EP-101) a o deset let později (v roce 1978) také první devítijehličkovou tiskárnu.
První tiskárny
Řetězové a bubnové byly jedny z prvních, dnes již značně zastaralých tiskáren, které předcházely tiskárnám jehličkovým. Mechanismus tisku řetězových tiskáren byl založen na znacích, umístěných za sebou na pohybujícím se řetězu kolmo nad papírem, pod kterým byla sada kladívek, která udeřila proti řetězu přesně ve chvíli, kdy byl daný znak ve správné pozici.
Velmi podobně byla sada znaků umístěna u bubnových tiskáren na otočném bubnu, který se otáčel ve stejném směru jako papír a ve vhodnou chvíli proti bubnu opět udeřilo kladívko, čímž došlo k obtisknutí daného znaku na papír.
Novodobý tisk
Hitem současné doby se bezesporu stal 3D tisk, který otevírá nedozírné možnosti především v oblasti průmyslu a technologií. Díky možnosti vytvořit trojrozměrné modely, našel uplatnění také ve zdravotnictví, kde pomáhá vytvořit kloubní náhrady, kosti či umělé chrupavčité tkáně.
Co se klasického tisku týče, dnešní době vévodí především LED tiskárny, které fungují na podobném principu jako klasické laserové tiskárny s tím rozdílem, že pro tisk využívají LED diody, namísto laserového paprsku. První tiskárna tohoto typu byla uvedena na trh v roce 1989 firmou Casio.
Jakým způsobem se bude tisk dále vyvíjet je sice ve hvězdách, je však možné sledovat určitý trend, kterému vévodí zmenšování zařízení a zvyšování funkcí při vysoké rychlosti tisku. Důležitým požadavkem jsou samozřejmě také nízké náklady na tisk, které postupem času klesají, a to především díky možnosti využití kvalitních alternativních produktů. Takovými jsou také tonery TOREX®, které představují až 40% úsporu nákladů při zachování bezchybné kvality tisku.