V současné době jsou laserové tiskárny nejčastěji používanými typy tiskáren ve většině velkých firem a společností. Ovšem přednosti kvalitního a ostrého tisku, při vysoké rychlosti a poměrně nízké ceně nákladů na vytištěnou stránku, ráda využije i nejedna domácnost. Málokdo však tuší, na jakém principu toto důmyslné zařízení vlastně funguje.
Mechanismus fungování laserové tiskárny
Laserová tiskárna funguje na principu tzv. elektrofotografického procesu, na kterém se podílejí především tyto tři komponenty: selenový válec, toner a zažehlovací válce.
Nejdůležitějším článkem je vodivý fotoválec, který je pokrytý tenkou vrstvou selenu, a jako takový je schopen měnit svůj odpor v závislosti na osvícení. V první fázi procesu je konstantně se otáčející válec nabitý kladným nábojem. Jakmile laser zasvítí na určitá místa rotujícího válce, vybije kladně nabitý náboj a tím na něm vytvoří neutrálně nabitou mapu, na kterou bude později nanesen tonerový prach. Jakmile prach ulpí na válci, dalším rotačním pohybem je nanesen na papír, který pak putuje mezi zažehlovací válce. Ty pak barvu při teplotě okolo 180–200 °C roztaví a zažehlí do struktury papíru.
Existují dvě základní technologie, kterými je možno vypálit tonerový prášek na papír. Prvním z nich je výše popsaná laserová technologie. Druhým pak technologie LED, která funguje na stejném principu jako předchozí, ale s tím rozdílem, že laserový paprsek je nahrazen řadou LED diod, přičemž je otáčející se válec osvětlován po řádcích. Toto řešení je sice konstrukčně jednodušší, bohužel však na úkor nižší kvality tisku.
Náplně do laserových tiskáren
Tonerová kazeta (cartridge), nebo také zkráceně toner, obsahuje suchý jemný prášek různého barevného provedení (u monochromatických tiskáren pouze černý), který se skládá z železa, umělé hmoty a barviva. Výsledná barva, která se na konci procesu tisku promítne na papír, se pak míchá ze čtyř základních barev: černá (Key/black – K), purpurová (magenta – M), azurová (cyan – C) a žlutá (yellow – Y).
U laserových tiskáren se nachází již výše zmíněný selenový (optický) válec, který bývá umístěn přímo v tonerové kazetě nebo samostatně v tiskárně. Jelikož se jedná o součást spotřebního materiálu, jako takový je třeba jej po opotřebení vyměnit, pokud začíná být kvalita výsledného obrazu nízká.
Mimo originálních náplní český trh nabízí také alternativní produkty, které jsou schopny adekvátní náhrady při výrazném snížení tiskových nákladů. Z těchto výrobků Vám můžeme doporučit tonery TOREX®, které nabízejí stejnou kvalitu při dané výtěžnosti, avšak za příjemnější cenu.
Přečtěte si také, jak funguje inkoustová tiskárna v našem starším článku.