Oblast 3D tisku se vyvíjí mílovými kroky a jeho praktické využití nabízí mnoho podob, které nás pravděpodobně ještě dlouho nepřestanou udivovat. V tomto článku bychom vám rádi představili tři zajímavé případy, ve kterých hrál 3D tisk hlavní roli.


Nový zobák pro tukana

V roce 2015 se do záchranné stanice ve městě Alajuela v Kostarice dostal divoký tukan jménem Grecia, který po surovém útoku čtveřice místních mladíků přišel o svůj zobák. Příběh tohoto ptáka obletěl celý svět a stal se mediálně známým, přičemž se zvedla obrovská vlna solidarity a byla uspořádaná veřejná sbírka na pomoc k záchraně zvířete. V té se zakrátko podařilo vybrat 10 000 dolarů (232 000 Kč) na novou syntetickou náhradu zobáku, která měla být vytištěna na 3D tiskárně.

Hned několik kostarických firem nabídlo bezplatnou pomoc při výrobě nové protézy. Přestože již v minulosti byl podobným způsobem v USA implantován zobák také tučňákovi a orlovi, nestál před vývojáři jednoduchý úkol. Tukan totiž svůj zobák mimo příjmu potravy využívá také k termoregulačním účelům. Nicméně výsledek se nakonec zdařil a Grecia se nyní těší z nového zobáku z 3D tiskárny, který mu zachránil život.

Grecia_tucan.jpg

Syntetická protéza zobáku tukana Grecii.


Operovaná lebka vyrobená v 3D tiskárně

Z Holandska je znám případ dvaadvacetileté ženy, který trpěla vzácným onemocněním, projevujícím se neustálým růstem lebeční kosti. Tloušťka lebky u běžného člověka dosahuje okolo 1,5 cm, přičemž tloušťka lebky této ženy činila na některých místech až 5 cm. To bylo příčinou silných bolestí hlavy a stoupajícího nitrolebečního tlaku, který ji postupem času vážně ohrožoval na životě.

Při podobných operacích jsou běžně využívány sériově vyráběné implantáty, které při daných složitějších případech mohou být upraveny pro konkrétní účel. V tomto případě by však nepomohl ani upravený implantát, a nebýt technologie 3D tisku, ženu by nebylo možné zachránit. Za pomoci 3D tiskárny lékaři „vytiskli“ z odolného plastu přesný implantát, který její tělo přijalo a mladá žena je tak schopná žít spokojený život bez zdravotních následků.

aid-1807541_640.jpg

3D tisk dokáže výrobu implantátů urychlit z měsíců na dny.


V Asii se pomocí 3D tisku staví celé domy

Čínské společnosti WinSun v Šanghaji se v roce 2014 povedlo za 1 den postavit 10 domů pomocí 3D tiskárny o rozměrech 10x6,6 metru. Materiálem pro tisk se stal recyklovaný odpad z betonu, písku a sklolaminátu z místních staveb, který má dobré izolační vlastnosti, a dá se použít i pro stavby s nároky na odolnost vůči silným zemětřesením, se kterými se Čína musí potýkat. Mimo rychlost, kterou je možné dům postavit, je zajímavá také nízká cena, za kterou jej lze pořídit. V přepočtu vyjde asi na 113 tisíc Kč (4 800 dolarů).

Myšlenku staveb z materiálů šetrných k životnímu prostředí jako firma podporujeme a přispíváme prostřednictvím možnosti ekologické likvidace tonerů, kterou na našem e-shopu nabízíme.

3D tisk má určitě v dnešním světě velkou budoucnost a postupným zdokonalováním se pravděpodobně brzy stane dostupným i pro obyčejné smrtelníky tak, jako tomu bylo u dnes již běžných klasických tiskáren. Na ty jsme zase odborníci my, a jako takoví vám dokážeme poradit třeba v tom, jak můžete ušetřit až 40 % svých nákladů na tisk pomocí kvalitních alternativních tonerů TOREX, které nabízíme v našem sortimentu.

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: