Mnoho lidí nemá tušení, kolik zajímavostí může svět tisku nabídnout. Určitou představu o tom, jak funguje tiskárna, k čemu slouží tonery či jakým způsobem vytisknout požadovaný dokument, má asi většina z nás. Ovšem detailnější povědomí o některých základních pojmech často zůstává laické veřejnosti skryto. Pojďme si tedy společně projít alespoň ty nejdůležitější z nich.

Tiskárna

Tiskárna je jedna ze základních složek počítačového hardwaru a součást tzv. výstupního zařízení. Její hlavní význam spočívá v možnosti přenosu dat z elektronické podoby uložené v softwaru počítače na dané médium, kterým je obyčejně určitý typ papíru.

Multifunkční tiskárna

Jak již název napovídá, multifunkční tiskárna může nabídnout mnoho funkcí od těch základních, kterými je například možnost tisku, skenování či kopírování dokumentů, přes fax, čtečku paměťových karet a PictBridge (tisk fotografií přímo z digitálního fotoaparátů), až po připojení USB a Wi-Fi nebo technologii NFC (rádiová bezdrátová komunikace).

Toner

Uvnitř tonerové kazety (cartridge) se nachází jemný různobarevný prášek, který je pomocí selenového válce a laserového (případně LED diodového) paprsku nanášen na papír. Tento prach je tvořen především plastovými mikro částečkami, železem a barevnými pigmenty.

Originální náplň do tiskárny

Jako originální se považuje tonerová kazeta konkrétního výrobce, který stojí také za výrobou dané tiskárny, pro kterou je toner určen.

Originální náplň do tiskárny

Narozdíl od originálních tonerů, ty alternativní nevyrábí výrobce jen pro konkrétní značku tiskárny. Tento fakt ovšem zmíněným produktům nikterak neubírá na jejich hodnotě, ba právě naopak. V naší nabídce naleznete tonery TOREX®, které nabízejí stejnou kvalitu i výtěžnost, jsou plně kompatibilní s vaší tiskárnou a jako bonus navíc ušetří až 40 % tiskových nákladů oproti originálním výrobkům.

Barevný tisk

Další ze základních schopností mnohých tiskáren je možnost jak černobílého, tak také barevného tisku.

Barevné zobrazení zahrnuje dvě možné metody. První z nich je RGB, která využívá třech barev: červené (R – red), zelené (G – green) a modré (B – blue). Pomocí těchto barev, v jejich různé intenzitě, můžeme získat širokou barevnou škálu, přičemž smícháním všech tří typů dostaneme barvu bílou, naopak jejich absencí pak barvu černou.

Druhým případem barevného zobrazení je metoda CMYK, využívající čtyři základní barvy: modrou (C – Cyan), purpurovou (M – Magenta), žlutou (Y – Yellow) a černou (K – blacK/Key). Výsledný obraz opět vzniká namícháním zmíněných barev stejně, jako tomu bylo u prve popisované metody.

Kvalita výtisku

Kvalita a ostrost výsledného obrazu závisí především na počtu miniaturních bodů, kterými je výtisk tvořen. Udává se v tzv. jednotkách dpi (dots per inch neboli počet bodů na palec). Čím vyšší je hustota těchto bodů, tím je výsledný obraz kvalitnější.

Oboustranný tisk

Častým požadavkem, který by tiskárna měla splňovat, je možnost duálního tisku. Jedná se o schopnost tiskárny automaticky tisknout na obě strany papíru, a to buď najednou (duální tisk) nebo stranu za stranou. V druhém zmíněném případě se jedná o tisk duplexní (a tedy časově náročnější).

ČIP tonerové kazety

Aby mohla tiskárna s tonerem komunikovat, využívá elektronického čipu, který je připevněn na plastové kazetě každého toneru.

 


0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: