Díky klesající ceně a stále jednoduššímu systému ovládání se skener stal běžnou součástí leckteré firmy či domácnosti. Prostřednictvím multifunkční tiskárny stačí přiložit daný dokument na skleněnou plochu, přiklopit krytem a pomocí jednoho tlačítka přeměnit výtisk z grafické podoby do podoby digitální.
Co je skener?
Skener je vstupní zařízení, které umožňuje snímání obrazu z grafické předlohy (jak ve 2D, tak v 3D) a jeho převedení do digitální podoby, se kterou je možné později pracovat v některém z počítačových softwarů. V zásadě existují dva typy, které se dají podle technologie, kterou využívají rozdělit na: LED osvětlení (near light) a neviditelné záření (invisible radiation).
Skener může být skvělým pomocníkem při digitalizování knih.
Základní dělení skenerů
Dále skenery můžeme rozdělit podle tvaru a způsobu použití:
1. Ruční a pultové skenery – nejčastěji se s nimi setkáme v obchodech při čtení čárových kódů.
2. Stolní skenery – pravděpodobně nejužívanější typ skeneru. Předloha se položí na skleněný podklad a pohyblivé rameno zespodu strojově nasnímá výsledný obraz.
3. Filmové skenery – tento typ skeneru má velmi specifické využití a je určen pouze pro filmové diapozitivy a vyvolané filmy.
4. Bubnové skenery – z důvodu velmi vysoké ceny jsou využívány zejména pro snímání velmi velikých předloh nebo při vysokých nárocích na kvalitu snímku.
S ručními skenery se nejčastěji setkáváme například při nákupu v supermarketu.
Jak vlastně skener funguje?
Princip fungování skeneru je založen na odrazu světla z LED diod od nasvícené předlohy a jeho zpětném odražení pomocí systému zrcadel na snímač CCD. Tento snímač dokáže proměnit světlo na elektrický proud, který se dále transformuje do digitální podoby. Každý bod dokumentu, který je snímán pohyblivým ramenem s diodami, je měřen třemi buňkami snímače o třech různých barvách systému RGB (red/green/blue). Výsledný obraz je pak vytvořen prostřednictvím jednotlivých barev, které se složí do podoby konkrétního obrazu v programu počítače.
Skener obraz snímá po řádcích. Počet řádku a snímaných bodů pak ukazuje na rozlišení skeneru, které se udává v jednotkách dpi (dots per inch) stejně jako u tiskáren. Kvalita rozlišení stoupá přímo úměrně se vzrůstajícím dpi, které je dáno především kvalitou snímače a počtem jeho buněk.
CCD snímač
Pojďme si nyní ještě trochu přiblížit roli CCD (Charged Coupled Device) snímače. Tento snímač je třířádkový, přičemž každá řádka snímá jednu složku barevného spektra (zelenou, modrou a červenou), a je schopna jej převést do podoby elektrického proudu, který se poté mění na digitální hodnotu pro každou konkrétní barvu světla. Takto se dá nakombinovat široká škála barevných odstínů obrazových bodů, které jsou posléze odeslány do počítače ke konkrétnímu zpracování.
Skener jako součást multifunkční tiskárny
Zakoupením multifunkční tiskárny vyřešíte najednou otázku tisku, kopírování i skenování, a proto její pořízení můžeme vřele doporučit. Navíc při pořízení alternativních tonerů TOREX můžete ušetřit na spotřebním materiálu, a tak zmírnit náklady na zakoupení stroje. Tyto tonery plně nahrazují náplně originálního výrobce při úspoře značné sumy peněz, která činí až 40 % celkových nákladů na tisk.